V lete na lyže?

Autor: Petra Konárska | 5.9.2016 o 14:02 | (upravené 6.9.2016 o 8:52) Karma článku: 3,27 | Prečítané:  536x

6. augusta si zalyžovať v oblakoch má neskutočné čaro. Sneh je od žiarenia v 3450 m. n. m. sfarbený do modra. Vyzerá ako v ľadovo-snehových priepastiach na póloch v dokumentárnych filmoch o polárnych výpravách. 

Je 1. augusta, von 38 °C a vyberáme z garáže skibox. Mladšej 4,5 ročnej Grétke vravím, že ideme na dovolenku a pôjdeme lyžovať. Ona na to bez zaváhania vraví “Lyžovať! Super! Mami, zbaľ mi tie tigríkové lyže.”

Letná lyžovačka je jeden z najlepších zážitkov, čo som doteraz mala. Ďakujem tej myšlienke, ktorá mi prešla pred pár týždňami hlavou. A hlavne rozhodnutiu, ktoré padlo, že ideme do toho.

Veď to je takmer to isté, ako keď sa v zime vyberiete na lyžovačku a po večeroch sa okúpete v hotelovom bazéne. Ale iba takmer, vlastne to spolu má spoločné iba balenie lyží a plavok zároveň.

Cestu sme opäť riešili na poslednú chvíľu. Voľný karavan na prenájom sme si rezervovali len 3 týždne pred odjazdom, bez akéhokoľvek bližšieho plánu cesty. Ale ako to v živote funguje, keď čas tlačí (Parkinsonov zákon), plán cesty sme vyriešili tri dni pred odjazdom za pochodu zároveň s balením.

Ak sa vyberáte s malými deťmi ako my, alebo tiež nechcete skočiť z tridsiatok do nuly, môžete si cestu naplánovať postupným teplotným prechodom. Vyrazili sme najprv smerom do rakúskych Álp do okolia Salzburgu. Cez deň bola teplota okolo 25 °C a v noci asi 15 °C.

Hoher Dachstein vás privíta alpskými kravami

Naša cesta smerovala najskôr k v zime známej lyžiarskej oblasti Dachstein West (www.dachstein.at). Lanovka Gossaukammbahn vás vyvezie do 1475 m. n. m. V kabíne stretnete turistov, horolezcov ale aj skupiny dôchodcov, ktorí sa s nordic paličkami vyberú nadýchať sa horského vzduchu. Na kopci sme mali úplne rovnaké tempo: rakúski dôchodcovia a my s deťmi. Klobúk dole pre pani okolo osemdesiatky, ktorá to v pomalom tempe vyšľapáva na vedľajší vyhliadkový kopec. Dúfam, že ja v tomto veku budem mať tiež takú kondičku.

Vyhliadka na vrcholovej stanici lanovky na Zwieselalm Hohe v 1587 m.n.m. v krásnom počasí je ako znovuzrodenie. Táto nadmorská výška nám bola nasledujúcich pár dní súdená. Tento krát za pomoci lanovky, neskôr 3 noci v 1600 m. n. m. v kempingu v Trafoi pod talianskym lyžiarskym strediskom Stelvio Pirovano a horským prechodom Passo dello Stelvio.

Večer sme našli úžasný kemp pri dedinke Abtenau. V tomto kempingu vás privítajú s karavanom aj v zime. Je totiž hneď pri lyžiarskom stredisku Abtenau im Lammertal a je v prevádzke celý rok.

Z podzemia do oblakov

Hneď ráno sme vyrazili z Abtenau smerom na Salzburg. Po ceste sa určite zastavte v najstaršej soľnej bani na svete v Hallein. Je jednou z troch soľných baní sprístupnených verejnosti, ktoré sú v okolí Salzburgu: Hallein, Hallstatt a Altausee (www.salzwelten.at).

Prehliadka bane je nabitá. Pre deti aj dospelých je veľkým zážitkom. Aby ste mohli plnohodnotne fárať, dostanete aj oblečenie, dokonca aj v detských veľkostiach. Do a aj z bane vás  po trati dlhej 400 metrov odvezie banský vláčik, šmyknete sa na dvoch vyleštených drevených šmykľavkách. Tá dlhšia má až 42 metrov. Toto na žiadnom detskom ihrisku nenájdete  A ako ďalšie spríjemnenie sa povozíte aj loďkou po podzemnom soľnom jazere, v prítmí, s relaxačnou hudbou a so žiariacimi soľnými krištáľmi vystavených na brehoch jazera.

Z podzemia sme to poobede vytiahli do výšky 1600 m. n. m. do čarovného malého kempingu za dedinkou Trafoi už na taliansko-švajčiarskych hraniciach. Je to začiatok cesty, prvé zákruty zo všetkých 48 zo smeru južného Tirolska ktoré vás vyvedú až na Passo dello Stelvio, do nadmorskej výšky 2760 m. n. m. – do krajiny snehu.

Slnečným ránom 6. augusta serpentínami na vrchol

6. augusta si zalyžovať v oblakoch má neskutočné čaro. Sneh je od žiarenia v 3450 m. n. m. sfarbený do modra. Vyzerá ako v ľadovo-snehových priepastiach na póloch v dokumentárnych filmoch o polárnych výpravách. Toto som v zime na svahoch ešte nevidela.

V strede leta je to iný svet. Úplne vzdialený od sveta bežných letných dní. To čaro, keď stojíte v oblakoch v snehu a viete, že v dolinách sú dlhodobé tridsiatky, je neopísateľné.

Passo dello Stelvio je neskutočný horský prechod. Ako to tí chlapi za 6 rokov a už takmer pred 100 rokmi postavili je pre mňa záhadou. Odhodlanie cyklistov dostať sa od Trafoi z 1570 m. n. m. do 2760 m. n. m. na vrcholový bod horského prechodu je úctyhodné. Pohľady smerom do doliny a na cestu pod vami pri stúpaní vyššie a vyššie berú dych. Niekedy môžete chytiť až závrat.

Na parkovisku pod lanovkou je jasné, že toto nie je lyžiarske stredisko podobné tým, na aké ste zvyknutí počas zimných mesiacov. Zub času sa poctivo a pomaly prejavuje na honosných budovách a horských chatách, ktoré tu boli pred rokmi postavené. Pripomínajú zašlú slávu tohto letného strediska, kedy bolo vyhľadávaným miestom pre letných dovolenkárov hľadajúcich letné slnko na zasnežených svahoch.

Na parkovisku sme prehodili pár slov s trénerom z Košíc, ktorý na dodávke priviedol partiu z lyžiarskeho klubu. Každý deň vstávajú o piatej ráno a z Bormia stúpajú serpentínami hore, aby mohli trénovať na nasledujúcu sezónu.

Pri kase je rad profíkov v lyžiarskych kombinézach z Japonska, Švédska, Poľska, Slovenska a asi z celého sveta, ktorí trénujú každý deň vo výškach. A my s deťmi ;-)

2 lanovky vás vyvezú do 3170 m. n. m. Obloha je jasnejšia, vzduch je redší, krok v lyžiarkach ťažší. Ťahajúc detské lyže rozmýšľam, ako môžu tí horolezci vyšľapať na osemtisícovky.

Po vystúpení z druhej lanovky pozeráte na zubom času nahlodanú budovu veľkého hotela.  Z 3170 m. n. m. vás vyvezú vyššie už len vleky.

Profíci v kombinézach chytajú kotvy ako my s deťmi. Sneh je po zapichnutí palice modrý. Zuby sú belšie. Pripomína mi to fialové svetlá na diskotékach a všetci sme sa obliekali do bieleho, aby sme svietili v tme čo najviac.

V bielych oblakoch a hmle tápam, kde je posledný stĺp vleku. Viditeľnosť sa stále mení zo zlej na ešte horšiu. Nezabudnem zosadnúť s dcérou z kotvy, keď vidíme, len na pár metrov pred sebou?

Vitajte, 3450 m. n. m.!

Vyššie som bola len v lietadle. Vidím len na špičku lyží. Japoncom ani Švédom to vôbec nevadí. Nasledujú trénerov dole kopcom trénujúc prenášanie váhy a lyžovanie vždy na jednej nohe. Všetci sú veľmi ohľaduplní a dávajú pozor na okolitých lyžiarov a pár detí vrátane našich.

Deti si to šinú dole svahom, hmla im vôbec neprekáža. Z každej strany počúvam povely v inom svetovom jazyku. Iný svet. Zvláštny pocit modrých výšok a exotiky ma držal celý čas na svahu.

Na vrchole sme po lyžovačke strávili ešte ďalších pár hodín. Z chodby hotelovej časti vychádzajú športovci, ktorí sa po tréningu vyberajú smerom k stanici lanovky. Možno na pár hodín do hustejšieho vzduchu o 800 výškových metrov nižšie. Letné noci trávia v troch tisíc a každé ráno stoja na lyžiach.

Extrémy morské a horské

Jeden deň v 3450 m.n.m. v lyžiarskych bundách stavať snehuliaka a druhý deň v mori na nule v plavkách. Toto sa v zime zažiť nedá.

7. augusta sme to stiahli na nulu k talianskemu pobrežiu. Úplne iný svet. Morský vzduch, čajky, piesok, mušle, vlny. Nikdy predtým, som si tú silu mora a zmeny prostredia tak neuvedomovala.

Keď človek prekoná v živote nejaký extrém, či už pri cestovaní, vzťahoch, v práci, vtedy si nejako viac uvedomí tú rozdielnosť stavov, situácií a miest. Pri plynulých prechodoch to nevnímame. Ako keď po rokoch stretnete známeho a vtedy vidíte, ako sa zmenil. Keby ste ho videli každý deň, tie pomalé zmeny nevnímate.

Extrémy horské

Hory a príroda ukľudňujú. Nie je tam nič, čo by rozptyľovalo. Len les, stromy, zem a obloha. A v našom prípade aj sneh.

Ľudia v kempoch, na cestách aj v horských dedinkách sa správajú tak nejako kľudnejšie, sú usmievavejší, úctivejší, milší. Po večeroch je v kempoch kľud, nepočuť hlasnú hudbu. Ale za to počuť rachot padajúcej kamennej lavíny, ktorá vystrašila všetkých naokolo. Svah sa zosunul po výdatných dažďoch v predchádzajúcich dňoch.

Extrémy morské

Nasledujúcich pár dní sme strávili najmä pri mori v Taliansku a v Chorvátsku. V dovolenkových rezortoch. Nevedeli sme sa tam po predchádzajúcom týždni v horách nejako udomácniť. Veľa hluku, automatov, kolotočov, reštaurácií. Aj deti chceli stále lietať medzi všetkými atrakciami, ihriskami, obchodmi. Milión vecí na rozptýlenie, ktoré v konečnom dôsledku vôbec neukľudňujú.

Niekedy to bolo so susedmi v kempe v Chorvátsku, ktorí v holandštine hrali do polnoci s výkrikmi hru pripomínajúcu meno, mesto, zviera, vec, dosť ťažké. Iróniou bolo, že deň pred ich odchodom, keď sa potrebovali vyspať a pobaliť pred cestou, sťažovali sa na nemeckých chlapcov od vedľa, ktorí si do jedenástej večer púšťali nemecký pop-rock  Ale aj s týmto musí človek rátať a len sa pousmiať.

Čo pekné môžete po ceste vidieť

Slovinsko – Hrad Predjama: ako z rozprávky

Slovinsko – Jaskyne Črna a Pivka Jama:  vstup do jaskýň je iba počas letných prázdnin. Je to jedna prehliadka, ktorá prechádza oboma jaskyňami. Veľmi komorná a pekná.

Slovinsko – kemp Pivka jama: Je vo veľmi peknom prostredí, plne vybavený, miesta na stany aj karavany sú veľmi veľké. Z tohto kempu sa robia počas leta prehliadky do jaskýň Črna a Pivka jama každý deň o 9.00 a 17.00 hod.

Chorvátsko – Národný park Krka: pri Vodiciach a Šibeníku. Vodopády, krásna krajina, veľa rýb, žiab a hadov. Dostanete sa tam napríklad od dedinky Lozovac. Po zakúpení vstupného do parku vás kyvadlovou dopravou prevezú autobusy. Pod vodopádmi sa môžete aj okúpať. Pozor ale na ostré skaly na dne.

Maďarsko – Balaton: v okolí Balatonu sú cyklistické chodníky a pláže priamo k vode.

Všade dobre...

Po návrate domov som presvedčená, že takto by som dokázala žiť minimálne celé leto. Je neuveriteľné, koľko sa toho dá vidieť a zažiť za pár dní. Na vlastnej koži skúsiť, ako ten svet dokola beží. Čo všetko sa deje neustále za vašim oknom…

Vleky premávali 6. augusta kvôli oblačnosti do 13.00 hod. Posledná lanovka vás môže zviesť dole do 16.30 hod. Dole sa ľahšie dýcha, každý krok tak neunavuje. Napriek oblačnosti a krému s vysokým faktorom, sme boli všetci opálení, ako po týždni pri mori. Kým sme do auta nabalili lyžiarsku výbavu, deti si postavili snehuliaka. Parkovisko už zívalo prázdnotou. Zaplní sa opäť zajtra ráno. A na jeseň na niekoľko mesiacov zapadne snehom.

Neobjavené čaro letnej lyžovačky si budete v sebe niesť ešte dlho… Viac o pohodových lyžovačkách, pre kamarátov, rodinu a aj deti, sa môžete dozvedieť tu >>.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

DOMOV

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí byť kňaz.

KOMENTÁRE

Exekučné amnestie sú nový morálny hazard

Možno do oddlžovania idú s najlepšími úmyslami, ale dopadne to ako vždy.


Už ste čítali?